8 lutego 2021

Cena platyny

By szkola
Cena platyny

Od pogardy do zachwytu
Początki platyny były niezwykle burzliwe, traktowana z pogardą od momentu jej znalezienia mianowicie XVIII wieku. Uznawana przez ludzi za bezwartościową odmianę srebra ale następnie nastał XX wiek oraz stała się królową metali szlachetnych, której nie sposób nie rozpoznać w pięknych jubilerskich wyrobach. Sama platyna występuje trzydzieści razy rzadziej aniżeli złoto, ciesząc oko szlachetna bielą oraz srebrzystym blaskiem. Nie spotkamy jej w Europie, jednak bardzo ją doceniamy za jej właściwości fizyczne oraz chemiczne.
Jak niezwykle cenimy platynę ?
Najbardziej rzetelne informacje na temat ceny platyny można uzyskać za pośrednictwem Londyńskiego Stowarzyszenia Rynku Kruszców którzy o 9:00 i 14:00 czasu lokalnego ustalają jej cenę.
Cena platyny w stosunku do roku 2010 spadła o połowę. W wrześniu 2021 roku uncja platyny kosztuje 929,80USD. Uncja jest poza układową jednostką masy lub objętości płynów, stosowana jako jednostka wagi metali szlachetnych, w przeliczeniu 1 uncja to 437,5 gramy. W porównaniu do całego miesiąca stawka platyny zanotowała spadek na wartości o 0,96% Natomiast porównując jej cenę w przeciągu okresu 1 roku czasu tutaj jeszcze dostrzegamy spadek jednak mniejszy – wynosi on -0,48%.
Co faktycznie wpływa na cenę platyny
Cena platyny uzależniona jest od pokrewnych czynników, które oddziałują na wartość srebra czy złota. lecz co tak właściwie na nią wpływa ? Na cenę platyny oddziałują trendy ekonomiczne, rozwój technologiczny oraz inflacja. Jest to jednak niezwykle intuicyjne dla nas, jednak to nie wszystkie czynniki.
Kwota platyny uzależniona jest jeszcze od wpływy Republiki Południowej Afryki oraz przemysłu motoryzacyjnego, co stanowi bardzo unikatowe czynniki, ale czemu one? RPA jest globalnym liderem zasobów platyny, powstanie wszelkich zawahań na ich rynku bezpośrednio wpływa na jej cenę. W motoryzacji platyna wykorzystywana jest do produkcji katalizatorów, szacunkowo aż połowa złóż takiego metalu jest tam wykorzystywana, dlatego skoro rynek motoryzacyjny na świecie będzie osłabiony stawka platyny się przemieni.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 5 (ostatnio: 17.01.2023 01:13:33)

Podlinkuj wpis: